Відкриті уроки








 Відкритий урок з української мови








Тема: Осіння мандрівка вулицями рідної мови.
Слова, протилежні за значенням (антоніми).
Мета: Розширити  знання  учнів  про  слова  протилежні  за  значенням.
Ознайомити  з  поняттям  «антоніми».  Розвивати  спостережливість,  логічне
мислення,  мовне  чуття.  Формувати  ціннісне  ставлення  особистості  до
природи, мови та її багатств. Виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: Ілюстративний матеріал, аудіо запис, листочки із завданнями,
девіз, відео до теми.
Тип уроку: Урок – мандрівка, ознайомлення з новим матеріалом.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Вчитель:
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий,
Гостей багато завітало.
Повернемось обличчям до гостей
І лагідно промовимо :«Доброго  ранку».
Зараз сядуть лиш дівчатка,
А за ними і хлоп’ятка.
Сядьте зручно, усміхніться
І на мене подивіться.
Зробимо до науки крок –
Починаємо урок.
1.  Повторення девізу уроку:
Думати - швидко,
Виконувати - чітко,
Писати - каліграфічно.
2.  Вправа "Очікування" .
Вчитель: - Продовжіть речення: «Від уроку сьогодні я очікую…»
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
1.  Активізація чуттєвих уявлень.
2.  Вчитель: Зараз послухайте уважно вірш, і подумайте  про яку пору
року в ньому йдеться.
(Звучить музика , вчитель читає вірш).
Висне небо синє,
Синє, та не те.
Світить, та не гріє
Сонце золоте.
Оголилось поле
Од серпа й коси.
Ніде приліпитись
Крапельці роси.
Темная діброва
Стихла і мовчить.
Листя пожовтіле
З дерева летить.
Хоч би де замріла
Квіточка одна.
Тільки й червоніє,
Що горобина.
Вчитель:  - Яку пору року ви уявили? (Осінь). Так, це осінь.
3.  Гра " Асоціація" .
-   А з чим це у вас асоціюється? (Шурхіт, вітер, холод, дощ, калюжі,
перший сніг, опале листя).
Вчитель:  Сьогодні у нас урок незвичайний  ,  ми з вами будемо мандрувати
осінніми вулицями рідної мови, виконувати різні вправи, завдання, слухати
вірші,  дізнаватися  ще  більше  про  українську  мову.  Ми  всі  сьогодні
мовознавці  і  вирушаємо  в  подорож   об'єднавшись  в  групи.  Де  є  блакитний
сектор мовознавців, рожевий та жовтий.
4.  Каліграфічна хвилинка.
Вчитель: Розгорніть зошити і запишіть сьогоднішню дату. На листочку
із калинки  з'явилася каліграфії хвилинка.
Вч Вч вч вч ння ння тьм тьм
вчення світ невчення тьма
Вчення – світ, а невчення – тьма.
Вчитель:
Щоб гарно усі нам слова написати,
Потрібно з’єднання букв пригадати
Й каліграфічно усе записати.
(Вчитель аналізує з'єднання букв).
Якщо сядемо вірно,
То напишемо на диво –
Чисто, рівно і красиво.
Ручку правильно візьміть,
Зошит гарно покладіть.
І старанно напишіть.
5.  Гра «Заміни та з'єднай».
Вчитель:  Ми  опинилися  на  вулиці  де  проживають  схожі  між  собою
мешканці.  Як  називаються  слова,   які  звучать  по  різному  і  мають  однакове
значення?( Синоніми).    А що ви знаєте про синоніми?    Ось у нас заблудився
ще один осінній листочок  клена. Давайте поглянемо, що на  ньому написано?
Тож листочок приніс із собою таке завдання : обрати та з'єднати правильне
значення цих висловів.
Набрати в рот  води - мовчати. Зарубати на носі - запам'ятати. Байдики
бити - лінуватися. Накивати п’ятами - утікати. Побити горщики -посваритися. Водити за ніс - обманювати.
Вчитель:   Які  синоніми  ви  дібрали?  Зараз,  ви  маєте  право  продовжити
створювати осінню композицію на дошці. Тільки потрібно знайти на парті
необхідний один елемент. Будьте уважні!
ІІІ.Ознайомлення з новим матеріалом.
1.  Оголошення теми і мети уроку .
Вчитель:   Отож, осінь   запрошує нас прогулятись  новою   осінньою  вулицею
української мови . Вулицею  Протилежностей.
2.  Ознайомлення з поняттям «антонім» .
Вчитель:  Вулиця  Протилежностей    дуже  дивна  .  На  ній  видніються
розкішні  палаци  й  убогі  хатки,  ростуть  високі  дерева  й  низенькі  кущі.  Тут
живуть    люди  бідні  й  багаті, сумні  й  веселі,  добрі  й  злі. Хто  господарі  цієї
вулиці? —   Так , слова протилежні за значенням. А як їх називають ще по  -іншому ви довідаєтесь із казки.
Казка про Антоніми
Два брати жили на світі,   Стрілись вороги в бою.
Був один з них працьовитий,   Із високим стрівсь низький,
А другий ледачий дуже.   На товстого йшов тонкий.
Слухай казку про них, друже.      Стрів білявого чорнявий,
Якщо перший брат  вставав,   Огрядного — худорлявий,
Другий спать мерщій  лягав.  На сумного йшов веселий,
Той стоїть, а той сидить.   На тендітного — дебелий.
Той мовчить, а той кричить.   Ця кривавая війна —
Той хоробрий і правдивий,   Нині сива давнина.
Той брехливий, полохливий,  Хоч брати вже й помирились,
Той розумний, той дурний,     Після них слова лишились,
Той великий, той малий.   Дуже горді, незалежні,
День і ніч брати сварились   Абсолютно протилежні.
І ніколи не мирились,    В мові ці слова живуть,
Все, що перший будував,   їх антонімами звуть.
Другий миттю руйнував.   А. Свашенко
Кожен рать повів свою.
(Перегляд відео " Антоніми").
Вчитель:  -  То  як  називаються  протилежні  за  значенням  слова?
(Антоніми) —  Які антоніми ви запам'ятали з казки?
3.  Робота з підручником.  Опрацювання правила на ст. 46
( Лунає музика, з'явлється Пустунка).
Пустунка:  - Привіт! Ой, які гарненькі! А куди це я потрапила?
Вчитель: - До школи, звісно!
Пустунка:  -  Школа? Та невже?  Не може бути, не люблю навчатися! Це Ви
тут  навчаєтесь,  а  я  живу  в  протилежній  країні  ,  де  це   робити  не  модно  -країні Пустунів і Пустункою зовуся.
Вчитель: - А у нас Пустунко, всі навчаються! І дітки тут в класі розумні і
кмітливі!
IV. Закріплення вивченого матеріалу .
Пустунка:  - Щось не віриться мені, що тут такі   розумні та кмітливі учні! А
я зараз візьму , просто терміново, та й перевірю… Десь у мене були завдання,
що колись давним -  давно мені вчителька давала,   хотіла мене навчить. Та й
у неї нічогісінько не вийшло! Завдання були важкучі,  про якісь там слова, не
пам'ятаю… Ось знайшла! Цього Вам точно не знати!!!
( Роздає картки дітям).
Вчитель:  -    Давайте подивимося, яке ж то завдання на осінніх    листочках?
Вам    потрібно  відновити   прислів’я,  вставляючи  пропущені  антоніми  та
записати їх в зошит. Працювати ви будете в парах.
1. Повторення правил роботи в парах.
1.Прочитайте мовчки завдання.
2. Визначте, хто буде говорити першим.
3. Висловлюйте свої думки по черзі.
4. Дійдіть спільної думки.
5. Визначте, хто буде відповідати перед класом.
2 . Робота в парах за картками.
Картка 1 :
Ранні пташки росу п’ють, а ___________ слізки ллють.
Праця чоловіка годує, а __________ марнує.
Краще на п’ять хвилин раніше, ніж на хвилину ___________.
Картка 2 :
Чоловік у домі – голова, а ____________ - душа.
Краще гірка правда, ніж ____________  брехня.
Згода дім будує, а незгода ____________.
Перевірка роботи в парах.
Вчитель: Тепер,  ви маєте право продовжити створювати осінню композицію
на дошці. Тільки потрібно знайти на парті необхідний один елемент.  Будьте
уважні!
Пустунка:  О – го – го, які ж молодці! А тут ще одне завдання  є, не все так
просто! З цим точно вам не справитись!
3 . Гра «Навпаки».
( Проводить Пустунка).
Прийшла черга
Зіграти  нам в гру
"Навпаки".
Скажу я слово
високий ,
А ви відповісте:
(низький).
Скажу я слово
далеко,
А ви відповісте
... (близько) .
Скажу я слово
добрий,
А ви відповісте
.... (злий) .
Скажу я слово
втратив,
А ви відповісте
... (знайшов) .
Скажу Вам я слово
сумний,
А ви відповісте
(веселий).
Тепер - початок
Я скажу, -
Ну, відповідайте:
... (кінець)!
Скажу я слово
нещасний
А ви відповісте
... (щасливий)!
Вчитель:  Тепер,  ви  знову  маєте  право  продовжити  створювати  осінню
композицію    на  дошці.  Тільки  потрібно  знайти  на  парті  необхідний  один
елемент. Будьте уважні!
Пустунка:  Які  ж  молодці!  А  у  вашому  класі  навчаються  щасливі  дітки?
(Так). Тоді давайте разом зі мною та моїми подружками відпочинемо!
РУХАНКА № 1 " Якщо ти щасливий..."
Пустунка:  -  У  цьому  класі  і  справді навчаються  розумні і  кмітливі  учні. І
мені теж захотілося навчатись, так багато вміти і знати! Впроводжую у країні
Пустунів нове , протилежне правило – навчатись усім!
Вчитель:  -  Ми  дуже  раді  Пустунко,  що  ти  завітавши  до  нас  захотіла
навчатися. А давайте дітки таке рішення нашої гості підтримаємо оплесками!
Пустунка:  Дякую любі друзі, ви розумники! Допобачення!
4. Вибіркове списування (вправа 95, сторінка 46)
Вчитель:  Про цих братів є ще одна історія, її ви прочитаєте в підручнику на
с.46,  вправа 95. — Прочитайте текст, перекажіть. Спишіть 1 ,2, 3, 4  речення.
До виділених слів доберіть антоніми, запишіть слова парами.
Вчитель:  Тепер ви маєте право продовжити створювати осінню композицію
на дошці. Тільки потрібно знайти на парті необхідний один елемент. Будьте
уважні!
РУХАНКА № 2 « Дощ у лісі ».
Діти сидять , кисті рук ( долонями вниз ) лежать на колінах.
-  Подув вітер ( легкі рухи руками ).
-  Похолодало ( Потирають долоні рук ).
-  Зашаруділо листя ( клацання пальцями біля вух ).
-  Дощ посилюється ( інтенсивно плескають долонями по колінах ).
Далі повторюють рухи у зворотньому порядку повільніше:
-  Вітер став ущухати ( терти долоні ).
-  Листя менше шарудить ( поважне клацання пальцями біля вух ).
-  Стало тепліше ( легкі рухи рук перед обличчям ).
-  Дощ зменшується ( поважно плескають долонями по колінах ).
-  На землю падають лише окремі краплі дощу ( рідкі оплески
долонями ).
-  Сонце ( руки догори ).
5 . Робота в групах.
Вчитель: Осінь підготувала нам ще завдання і хоче,  щоб ви попрацювали
в групах.
Повторення правил роботи в групах.
1. Перед початком роботи обрати командира групи.
2. Уважно читати завдання – інструкцію.
3. Говорити по черзі, не перебивати один одного.
4. Дотримуватись відведеного часу.
5. Презентувати роботу має командир групи.
6. Працювати так, щоб не заважати іншим.
Вчитель:  Ви будете працювати з кубиками  антонімів, маєте правильно їх
назвати.  І  тільки  тоді  зберете  вірно    осінній  кошик.  Потім  перевіримо  чи
вірно ви справилися із цим завданням.
Перша група:
Дібрати  до  поданих  слів  антоніми.  Записати  утворені  пари.  На  які
питання  відповідають  ці  слова?  З  двома  парами  антонімів  маєте  скласти  і
записати два речення.
Добро - …(зло).
Запитання -…(відповідь).
Багач - … (бідняк).
Плюс - … (мінус).
–  На які питання відповідають ці слова?
–  Чи можливо було дібрати декілька слів з протилежним значенням?
Друга група:
Дібрати  до  поданих  слів  антоніми.  Записати  утворені  пари.  На  які
питання  відповідають  ці  слова?  З  двома  парами  антонімів  маєте  скласти  і
записати два речення.
Білий - … (чорний).
Важкий - … (легкий).
Солодке - … (гірке).
Світла - … (темна).
–  На які питання відповідають ці слова?
–  Чи можливо було дібрати декілька слів з протилежним значенням?
Третя група:
Дібрати  до  поданих  слів  антоніми.  Записати  утворені  пари.  На  які
питання  відповідають  ці  слова?  З  двома  парами  антонімів  маєте  скласти  і
записати два речення.
Говорити - … (мовчати).
Плакати - … (сміятися).
Лягати - … (вставати).
Знайти - … (загубити).
Презентування роботи в групах.
Висновок:  антоніми  в  парі  відповідають  на  одне  і  те  ж  питання,
належать до однієї частини мови.

Вчитель: Тепер ви маєт право завершити створювати осінню композицію на
дошці.  Тільки  потрібно  знайти  на  парті  необхідний  один  елемент.  Будьте
уважні!
V. Підсумок уроку.
Вправа "Очікування".
Вчитель:  Продовжіть речення: «Мої очікування від уроку здійснилися тому,
що …»    -  То ж з якими словами ми познайомились на одній з осінніх вулиць
нашої української мови?
VI. Домашнє завдання.
-  А ось дубовий листочок приніс домашнє завдання і пропонує виконати
вправу  97  на  ст  47.  Дібрати  антоніми  до  поданих  слів,  скласти  і
записати з ними речення.



28.11.2017 було проведено відкритий урок - телепередачу з літературного читання 

"Позакласне читання .У світі чарівної казки".

Діти показали свою акторську майстерність в інсценуванні казки"Вовк та семеро козенят",відчули себе дикторами телебачення,попрацювавши у різних студіях.












Відкритий урок з природознавства у 2 класі.
“Гриби: їстівні та отруйні. Правила збирання грибів”.


25.10.2017
















Відкритий урок з природознавства у 2 класі
“Гриби: їстівні та отруйні. Правила збирання грибів”
Тема. Гриби: їстівні та отруйні. Правила збирання грибів.
Практичне завдання: розпізнавання їстівних та отруйнихгрибів за малюнками, фото.
Мета:
·         формувати у дітей систему уявлень про гриби як царство живих організмів, про ознаки грибів, їх будову, класифікацію та різноманітність у своїй місцевості;
·         ознайомити учнів з поняттями їстівні гриби, отруйні гриби;
·         вчити виявляти ознаки грибів і за ними розпізнавати їстівні та отруйні гриби на малюнках, фото під час виконання практичних завдань;
·         формувати уявлення про значення грибів у природі, про цінність їх для людей, про необхідність охорони грибів, правильне їх збирання;
·         формувати здатність учнів застосовувати отримані знання, уміння та навички для розв’язання природознавчих задач і життєвих ситуацій;
·         розвивати вміння знаходити інформацію за підручником та додатковою літературою, висловлювати власні судження, перевіряючи їх правильність, доводити твердження, обґрунтовувати висновки, розвивати вміння працювати самостійно і в групі;
·         розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення, допитливість, пізнавальну активність, творчі здібності, емоційний настрій дитини;
·         виховувати особистісні якості школяра, його екологічну культуру, поведінку, що відповідає нормам морального, етичного, естетичного, здоров’язбережувального (без загрози життю) ставлення до природи, прагнення охороняти і примножувати природу рідного краю.
Хід уроку
І. Організаційна частина
1.     Інтерактивна вправа «Посмішка»
Закінчилась вже перерва, Пролунав шкільний дзвінок. А тепер усі швиденько налаштуйтесь на урок.
Діти, в народі кажуть, що добрий гість – дому радість.
Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Привітайтесь та подаруйте їм свої чарівні доброзичливі посмішки.
2.     Емоційне налаштування на урок
Урок природознавства в першу чергу є уроком спілкування з природою, під час якого ми вчимося цінувати матінку-природу, бачити її красу, відчувати себе її часточкою. Саме це я зараз пропоную вам відчути.
Краса чарівна є в усьому, Лиш треба бачити її. Вона у небі голубому, У ній оновлені гаї. Вона живе в малій сніжинці, І в кучугурах на горі. В тополі, в кленах і в ялинці, А ще у вранішній зорі. Вона у білому тумані, В краплиночці роси живе. Вона у квітці полум’яній І у хмариночці пливе… Краса в усьому – придивися! Втішайся казкою краси. Поглянь на світ і усміхнися, В душі своїй красу неси!
-Я дуже хочу, щоб ці поетичні слова назавжди оселилися у ваших маленьких добрих серцях.
ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів
1.Повторення раніше вивченого матеріалу
·         Чому рослини відносяться до живої природи?
·         На які 3 групи поділяють рослини? (Дерева, кущі, трав.рослини)
·         Які органи має рослина?
·         З якого органа рослини утворюються плоди?
·         Як розмножуються рослини? (Насінням і живцями)
·         Як поширюються плоди і насіння? (Тваринами, вітром, розкиданням свого насіння)
·         На які групи поділяються рослини за тривалістю життя? (Однорічні, багаторічні)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.Створення проблемної ситуації
Гра «Чарівний ящик»
Діти відгадують загадку про гриби
В теплий дощик народився, Парасолькою накрився. Може б з лісу пострибав, Якби другу ногу мав.
Хто це? (Гриб).
Учень декламує вірш та розповідає інформацію про гриба.
Я – гарнесенький грибок, Біла ніжка і бочок. Маю диво-капелюха, Ще й листочок коло вуха. Хто не йде – не обмине, Низько вклониться й візьме.
Подивіться, який красень! Діти, погляньте, а що у грибочка на голові?(Шапинка). А на чому він стоїть? (На 1 нозі).
Грибочку, а що це за павутиннячко у тебе внизу і для чого воно?
Гриб: -Ці ниточки у вигляді павутинки називаються грибницею. Грибниця знаходиться у грунті. Якщо її пошкодити, то ми загинемо.
Скільки живе гриб?
Гриб: Та небагато! Всього-навсього якихось 150 мільйонів років!
ІV. Повідомлення теми й мети уроку
1.     Оголошення теми уроку
Деякі букви закриті грибочками. Діти читають, вчитель поступово відкриває.
ГР_Б_: ЇСТ_В_І ТА _ТРУ_НІ. П_ _ ВИЛА ЗБ_РАНН_ _РИБ_В
2.     Метод «Знаємо –дізнаємось – дізнались».
Давайте з’ясуємо, що ми вже знаємо про гриби?
·         Ростуть у лісі.
·         Їжа для людей і тварин.
·         Існують їстівні та отруйні гриби.
Діти, подумайте, гриби – це жива чи нежива природа? Доведіть.
(Жива, бо вони живляться, розмножуються, ростуть, відмирають).
Згадайте, кого ми відносимо до живої природи? (Людей, тварин, рослин).
Даю хвилинку для обговорення в групах, щоб з’ясувати, гриби – це рослини чи тварини?
(Не рослини, бо не мають листя, гілочок, квітів.
Не тварини, бо не пересуваються, не мають голови, хвоста.)
Довгий час вчені не могли визначити, до якої ж групи живих організмів належать гриби. Їх вважали морськими тваринами, травою без квітів. І лише в кінці 18 ст. вирішили, що гриби – це окрема група живої природи.
Тепер ми знаємо, що до живої природи відносяться люди, тварини, рослини і гриби. Запам’ятайте це!
Сьогодні на уроці ми дізнаємось про різноманітність грибного царства, будемо вчитися розпізнавати отруйні та їстівні гриби, дізнаємось, як правильно їх збирати. А також поміркуємо, для чого потрібні гриби і як їх охороняти.
 V. Вивчення і осмислення нового матеріалу.
1.     Розповідь вчителя з елементами бесіди про різноманітність грибів.
А) Шапинкові гриби.
Робота за таблицею «Будова гриба».
Запам’ятайте: гриби, які мають шапинку, ніжку і грибницю називаються шапинкові гриби.
Деякі шапинкові гриби мають назву, схожу з назвою дерева, біля якого вони ростуть. Спробуйте їх відгадати.
Б) Робота над загадками.
1. Під березою грибочок,
Поряд жінка і синочок.
З деревом вони куми,
Добре знаємо їх ми!
(Підберезник)
3. Обліпили всі пеньочки
Мами, тата, сини й дочки.
Мов гвіздочки, всі тоненькі,
Вишукані й чепурненькі.
(Опеньки)
2. Під дубочком забілів
Найтовстіший із грибів.
За властивостями цінний,
Лікар від хвороб відмінний.
(Білий гриб)
4. Слизьку шапку одягли,
Ніби маслом облили.
Під ялинками збирають
І на зиму закривають.
(Маслюки)
В) Цвіль
Цей вид грибів з’явився на нашій планеті близько двохсот млн. років тому.
– Як ви думаєте, що це?
Це гриби під назвою цвіль. Чи схожі ці гриби на шапинкові? Чому? Вони з’являються там, де висока температура та підвищена вологість. Цвіль може рости на стінах, продуктах.
– Як ви вважаєте, вживати їжу з цвіллю або віддавати її тваринам можна?
Ці гриби викликають у людей алергію, кашель, висипи, а іноді можуть і позбавити людину життя. Проте, цвілеві гриби роду пеніциллум багато років тому почали рятувати людей від хвороб. Бо вчені навчилися виготовляти з цвілі перший в світі антибіотик пеніцилін, який і зараз застосовують в медицині.
Г) Дріжджі
А тепер я прошу вас уявити і відчути аромат духмяного хлібу, запашних булочок. Хто знає, що треба додати в тісто, щоб їх спекти? (Дріжджі)
Учениця: Дріжджі – це теж гриби. Вони бувають сухі або однорідної маси. Ці гриби дуже швидко ростуть і розмножуються при наявності теплої води і цукру. Подивіться, я перед початком уроку в баночку з теплою водою і цукром додала дріжджі. Ось як вони виросли. Тепер я знаю, для чого бабуся додає в тісто дріжджі. Щоб тісто швидко підіймалося, насичувалось киснем, і тоді булочки чи хліб будуть пухкенькими.
2.     Фізхвилинка (звучить «Звуки лісу»)
Дружно в ліс ми всі пішли,
Скільки тут грибів знайшли!
Ось опеньок, боровик,
Підберезовик, лисичка,
Маслючок і печериця,
Сироїжка й білий гриб!
В кошики гриби збирали,
Доки повними не стали.
Ще й побігали ми трішки,
Натомили свої ніжки.
Поверталися бадьорі,
А про це вже знали в школі.
– крокують
– показ. руками вправо,вліво
– нахил вправо, вліво
– присідають, збирають
– оберти вправо, вліво, показують
– нахил вправо, вліво
– збирають руками
– показують повний кошик
– біжать
– навколо себе крутяться
– крокують
– машуть рукою привіт
3.Робота за підручником (с.45-48)
4.Робота над розпізнаванням їстівних та отруйних грибів.
А) Створення проблемної ситуації.
Діти, а в школі недаремно за нас хвилювались, поки ми збирали гриби. Послухайте, які тривожні новини надійшли.
(Відеозапис новин про отруєння грибами)
Поміркуйте, чому з людьми сталося таке лихо? (Не вміють розпізнавати гриби).
В Україні росте близько 100 видів грибів, але в їжу можна вживати тільки 10-15 з них.
Б) Розповідь з елементами бесіди про їстівні та отруйні гриби.
Перш ніж грибнику піти до лісу за грибами, йому слід добре навчитися відрізняти їстівні гриби від отруйних. А допомагає грибникам в цьому дуже цінна і корисна книга «Атлас грибів», в якій розміщені фотографії грибів, їх опис, характерні ознаки. (Демонструю атлас).
Сьогодні і ми будемо вчитися розпізнавати гриби за атласом грибів, фото (книга «Ліси Хмельниччини» та «Мале Полісся»
Малюнок 1 (білий гриб)
Користуючись атласом, впізнайте гриб. Який він? (Їстівний)
Білий гриб – цар грибів. Росте під дубами, березами, соснами. Шапинка світло-коричневого кольору, а низ шапинки-білого. Ніжка, зазвичай, більша від шапинки. Боровик може виростати вагою до 2 кг.
Але у цього гриба є отруйний двійник.
Малюнок 2 (сатанинський гриб)
– Як називається цей гриб?
– Порівняйте ці гриби. Що спільного? (Форма, розмір).
– Чим відрізняються? (Шапинка біла, ніжка червона).
А ще грибники знають, що якщо розламати шапинку білого гриба, то вона не змінить колір. А шапинка сатанинського гриба спочатку червоніє, а потім синіє.
Малюнок 3 (Опеньки)
– Як називається наступний гриб? Опишіть його.
Якщо опеньки ростуть на живому дереві, то через декілька років це дерево загине від них. А якщо ростуть на трухлявому дереві або пні, то тоді опеньки – санітари лісу, бо вони переробляють мертву трухляву деревину. Ростуть на пнях, біля стовбурів дерев групами, родинами. Шапинка сіро-жовта, коричнева. Ніжка довга, з білуватим кільцем, спідничкою.
Малюнок 4 (Несправжні опеньки)
– А це, діти, несправжні опеньки. Вони отруйні. Порівняйте гриби, знайдіть різницю.
У несправжніх опеньок шапинка червоняста або жовто-зелена, а на ніжці немає спіднички – і це головна ознака!
Малюнок 5 (Сироїжки)
– Яку назву має наступний гриб?
Його назвали так, бо деякі види цих грибів можна в сирому вигляді використовувати для приготування страв. Ці грибочки не ховаються в тіні. Їх шапинки нагадують ввігнуту парасольку. Вони бувають різних кольорів:зелені, жовті, рожево-червоні. Грибники не дуже полюбляють збирати сироїжки, бо вони дуже крихкі і їх неможливо донести у кошику.
Малюнок 6 (Бліда поганка)
А це, діти, найнебезпечніший отруйний гриб. Назвіть його, користуючись атласом.
Бліда поганка – це двійник зеленої сироїжки. У блідій поганці міститься найсильніша з усіх грибних отрут. З’їдений шматочок цього гриба сильніший за укус змії. Отруївшись, люди майже завжди помирають.
З’ясуйте ознаки поганки.
·         Шапинка жовто-зелена.
·         У верхній частині ніжки є кільце з плівки.
·         Ніжка ніби вилізає з шийки горщика.
Грибники розповідають, що цей гриб має неприємний запах гнилої картоплі.
Малюнок 7 (Лисичка)
Лисички – єдиний вид грибів, які не кришаться і не мнуться. Тому збирати їх можна не тільки в кошики, а й в рюкзаки, сумки. Ростуть лисички родинами, групами. У них шапинка зрослася з ніжкою в єдине ціле, краї шапинки хвилясті. Чому так назвали ці гриби?
Малюнок 8 (Несправжні лисички)
Двійники можуть рости поодинці. Гриб має рівні, закруглені краї шапинки яскравого оранжево-червоного кольору. Має тонку ніжку на відміну від справжньої лисички.
Малюнок 9 (Мухомор)
Цього отруйного красеня знають всі. Як він називається? На щастя, він не схожий на жоден їстівний гриб. Назвіть його ознаки.
Поясніть значення прислів’я «Всякий гриб в руки беруть, та не всякий у кошик кладуть». (Це означає, що перш ніж покласти гриб у кошик, треба визначити, отруйний він чи їстівний)
В)Ознайомлення з правилами збирання грибів
Початок осені – це час збирання грибів. Рекомендуємо вирушати за грибами рано – вранці, з шостої години, тому що в цей час в грибах міститься найбільша кількість корисних речовин. Світанок – кращий час збирання.
Не варто забувати про те, що гриби впродовж багатьох років ростуть в одних   і тих же місцях. Тому дуже важливо, виявивши лісовий дар, не виривати його з коренем, а обережно вивернути з грунту або зрізати ножем, намагаючись не пошкодити ніжку. Слід пам’ятати, що не можна розривати і розкидати по боках мох, землю із хвоєю. Таким чином вдасться зберегти грибницю.
Зрозуміло, не варто збирати старі й червиві гриби.
  Учень декламує вірш
Бережіть природу, люди, Не травмуйте, не губіть! Хай краса її повсюди Не згасає ні на мить. Подивіться, як природа, Наче дівчинка, жива, В час осінньої негоди Сонцю вії підійма.
VІ. Узагальнення і систематизація отриманих знань.
1.     Робота в друкованих зошитах. (с.14)
2.     В) Гра «Упізнай гриб» 
 Давайте перевіримо, чи навчились ми розпізнавати гриби.
(Діти сигнальними картками показують: зелений-їстівний, червоний-отруйний. Називають гриб.)
3.Декламування учнями віршів про гриби (Додаток).
VІІ. Підсумок уроку
Любі дітки! Дуже ви були старанні! Отже, всі ви учні гарні! І за працю  на уроці Вам подякувати хочу!
VIII.Домашнє завдання

С.45-48,опрацювати матеріал. Підготувати загадки та малюнки про гриби.


УРОК МАТЕМАТИКИ
«Вправи та задачі на засвоєння вивчених таблиць додавання і віднімання».



Тема:  Вправи та задачі на засвоєння вивчених таблиць додавання і віднімання.
Мета:  Закріпити знання учнями вивчених таблиць додавання і віднімання, розвивати вміння розв’язувати задачі і приклади вивчених видів, формувати вміння використовувати прийоми обчислень для розвитку навичок швидкої лічби,  виховувати  пізнавальний інтерес до вивчення математики, самостійність.

Тип уроку:  урок – мандрівка.

Хід уроку
І. Організаційний момент
            Пролунав дзвінок –
            починається урок!
            ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Давайте, діти, уявимо, що ми - космонавти. Ви, мабуть, здогадалися, на яку планету ми з вами помандруємо?
Планета Математики чекає нас,
Ми всі про неї мріємо.
Старанним буде весь наш клас –
І ми її відкриємо…. повторимо вивчені таблиці додавання і віднімання, закріпимо вміння розв’язувати задачі та приклади.

- Згадаємо правила польоту:
1. Не викрикуй, не крутись,
    На учителя дивись.
2. Якщо хочеш щось сказати –
    Треба руку піднімати.

- Три «екіпажі» - це наші три ряди, працюйте всі дружно. Розпочинаємо роботу.

     ІІІ. Актуалізація  і систематизація опорних знань
1. Математична розминка. Усна лічба (робота з числовим віялом)
- Увага! Зараз у нас  цікава хвилинка – математична розминка.
Станція «Розминка».
  * Скільки малят на горі катається?
    Троє в саночках сидять, один дожидається. ( 4 )

  * Вісім сорок прийшли на уроки,
     Одна із сорок не знала урок.
    Скільки старанно трудились сорок?  ( 7 )

  * Дружно мурахи живуть і без справи не снують.
    Дві несуть травинку, дві несуть билинку,
    Чотири  несуть голки, скільки їх, скажи?   ( 8 )

  *  Біг зайчисько Куций Хвіст, мамі з поля моркву ніс:
9 у кишені і ще одна – у жмені.
Скільки всього моркви ніс
З поля зайчик Куций Хвіст? (10)

 * У садок до годівниці
     Прилетіли 4 синиці.
     Потім ще 2 птиці.
     Скільки птиць на годівниці? ( 6 )

  * Каже мати квочка:
     - В мене 5 синочків і 4 дочки.
    Скільки ж діточок у квочки?  ( 9 )

  * Сім пташок зліпив Семенко
    І  три мала Оленка.
    Друзі, ви б не полічили,
    Скільки діти птахів зробили?  ( 10 )

2. Каліграфічна хвилинка.
Зошит навскіс кладемо,
В руки ручки беремо,
Сіли рівно всі на диво,
Дітки, пишемо красиво!

   Я – цифра 8: два кільця.
Без початку і кінця.

3. Математичний диктант. Станція «Обчислювальна».
- Запишіть число, що стоїть за числом 9.
- Запишіть попереднє число до числа 8.
- Збільшіть на 1 число 5.
- Зменшіть на 1 число 10.
- Знайти суму чисел 5 і 3.
- Знайти різницю чисел 8 і 2.
- На скільки число 9 більше, ніж число 7.
- Перший доданок 3, другий доданок 6. Чому дорівнює сума?
- Зменшуване  9, від’ємник  5. Знайдіть різницю.
  Взаємоперевірка робіт
- У кого немає жодної помилки? Хто помилився?
4. Гра «Засели будиночок». Станція «Перевірна».




5. Повторення назв днів тижня
Братиків цих рівно сім,
Вам вони відомі всім.
Щотижня колом
Ходять братики один за одним.

- Назвіть назви днів тижня.
- Сім днів становлять тиждень.
- Назвіть вихідні дні.
- Назвіть робочі дні.
6. Фізкультхвилинка. Станція Відпочинок»
Я всміхаюсь сонечку –
Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квітоньці –
Хай вона росте.
Я всміхаюсь дощику –
Лийся, мов з відра.
Друзям посміхаюся,
Зичу їм добра.
7. Складання і розв’язування задач за опорними схемами. Станція «Задачі»
7.1. Повторення складових частин задачі ( ТЗН)
7.2.  Робота в парах

8. Гра «Допоможи звірятам».  Станція «Ігрова».
    4+1+2                             7+1+1
    10-1-2                             10-1
    9-1-1                               5+3+1
    4+3                                 6-1+4
9. Робота за підручником
- розв’язання прикладів;
- розв’язання задачі.

10. Фізкультхвилинка
Станція Відпочинок»

11.  «Склади ланцюжок»


12. Станція «Геометрична»
     - З яких геометричних фігур складається космічний корабель?
    



ІV. Підсумок уроку
-  Ну що ж, настав час повернутись додому, в клас. Наша подорож
закінчилася.
-          Що найбільше вам сподобалося на уроці?
-          Які завдання  вам було цікаво виконувати?

Спасибі за старання,
Адже головне – бажання.
Учіться новому щодня –

і отримуйте похвалу зрання.












Тема: Склад числа 7. Дні тижня . Кількісна  й порядкова лічба. Написання цифр.
Мета: формувати навички лічби; на основі прак­тичних дій розглянути різні варіанти складу числа 7; учити складати приклади на додавання в межах 7; закріплювати навички порядкової лічби; розвивати обчислювальні вміння і навички, увагу, логічне мис­лення; виховувати бажання допомагати одне одному, інтерес до уроку математики.



Зміст уроку
І. Підготовча частина.
1. Організація класу.
2. Привітання.
- Любі діти, у наш клас завітали гості.
Привітаймо їх.
ДітиДобрий день!
Добрий день Вам!
Добрий день всім!
-

Гості хочуть побачити які працьовиті і старанні учні в 1 класі. Урок наш незвичайний. А відкритий – перший у вашому житті, тож я вас запрошую до наполегливої праці.
3. Девіз нашого уроку:
Міркуємо – швидко.
Відповідаємо правильно.
Лічимо – точно.
Пишемо гарно.
4.Учитель:
Казкар прийшов сьогодні в клас,
Щоб перевірити всіх нас:
Чи умієм рахувати, цифри в зошиті писати,
Чи знаємо чисел склад. Чи усе у нас на лад?
Діти, коли я сьогодні йшла до школи, то і зустріла Казкаря, запросила його на урок. Він приніс нам казочку. Для того щоб відгадати  її  назву  , ми повинні розв'язати приклади, тоді прочитаємо  як вона називається.
2+1=
4+2=
1+1=
2+2=
3+2=
4+1=
5+1=
3+1=
2+3=
3+0=
3
6
2
4
5
5
6
4
5
3
Б
І
Л
О
С
Н
І
Ж
К
А
- Скажіть, будь ласка, повну назву цієї казки. («Білосніжка і семеро гномів»)
- Яку цифру принесла нам на урок математики Білосніжка? (7)
   Білосніжка прийшла до нас зі своїми гномами. Але вони  переплуталися, вишукалися в не­правильному порядку. Діти! Вишикуйте гномів   по порядку і порахуйте їх.        
Завдання Білосніжки
1.   Порахуйте гномів.
2.   Який гном стоїть на першому місці? (Гном у зеленій шапочці)
3.   Який гном стоїть останнім? (Гном у червоній шапочці)
4.  Яким по порядку є гном у синій шапочці? (Другим)
5.  Назвіть сусідів числа 5, 3.
6.   Назвіть число, що стоїть за числом шість. (Сім)
   Діти, Білосніжка дуже задоволена вашими відповідями. Ви гарно вмієте лічити і знаєте порядкову лічбу. Ми сьогодні повинні вивчити нову тему, що теж пов'язана з числом 7.
    Сьогодні у нас на уроці сім гномів. Вони дуже люблять число 7 і принесли вам завдання, пов'язані з цим числом.
Завдання 1-го гнома
1. Гра «Весела лічба»
    Порахуйте, скільки речей збирає гномик уранці до школи?
Скільки різного у ранці!
 Я збираю в нього вранці:
Фарби, пензлик, ручку, гумку,
Ключ, пенал і бутерброд,
Зошит свій і олівець,                   ,
І Буквар — всьому кінець! (Десять)
А зараз гном хоче подивитися, як ми вміємо писати цифри.
Запрошує попрацювати у зошиті.
2.Робота у зошиті
а) Написання вивченої цифри 7
б) Математичний диктант
- Запишіть попереднє  до числа  5.(4)
-  Запишіть наступне  до числа   6.
-  Запишіть сусідів  числа  2.
- Запишіть число, яке при лічбі іде за числом 5.
Фізкультхвилинка
Завдання 2-го гнома
Другий гном приніс чарівну скриньку. Загляньмо в неї!
Учитель демонструє на слайді  7 кружечків.
Скільки кружечків? (Сім)
    Якого вони кольору? (Синього)
    Учитель перевертає один кружечок іншим боком.         
    Скільки синіх   кружечків? 
    Скільки червоних кружечків?
    З яких чисел можна скласти число сім? (  6+1 = 7)

    Яку фігуру ви бачите  у чарівній скрині ? (Квадрат)
    Скільки квадратів ? (Сім)
    Якого вони кольору? (Жовтого).
    Учитель перевертає п’ять квадратів  іншим боком.
    Скільки квадратів синього кольору? (5)
    Скільки квадратів жовтого кольору? (2)
   З яких чисел можемо скласти число 7? (7 = 5 + 2)

   Яку геометричну фігуру я дістала з чарівної скриньки гнома? (Трикутник)
Скільки трикутників на набірному полотні?(Сім)
  Якого вони кольору? (Червоного)
  Учитель перевертає три трикутники іншим боком.        
     Скільки трикутників червоного кольору?  (Чотири)
    Скільки трикутників жовтого кольору (Три)
    З яких чисел складаємо число сім? (Сім — це 3 і 4)
Висновок. З яких чисел можна скласти чи­сло 7? 7 = 6 + 1; 7 = 5 +2; 7 = 4 + 3.

2. Первинне закріплення вивченого матеріалу
Завдання 3-го гнома
Третій гном дуже любить малювати, він виконав малюнок.
Складемо приклади на додавання, використовуючи склад числа 7.
Четвертий гном — будівельник. Він спорудив гарний будинок і просить, щоб ми йому допомогли його заселити.
Гра «Засели будинок»       
Завдання 5-го гнома
П'ятий гномик дуже полюбляє грати у гру доміно. Пропоную пограти в цю гру.
(На дошці виставлені кісточки доміно. Учні повинні обрати ті кісточки, на яких зображено склад числа 7.)
 Гра «Доміно»
Добре працювали — настав час відпочивати!
Фізкультхвилинка
 Завдання 6-го гнома
1.   Робота з підручником (с.30)
 Вправа 3
-Який день тижня позначено  цифрою 2 ?
-А який  цифрою 3?
- А цифрою 7?
Вправа4
Учора була неділя .Який день сьогодні?
Який день буде завтра?
А післязавтра?
Завдання 7-го гнома
Сьомий гном полюбляє цікаві задачі і приготував їх сьогодні для вас.Послухайте!
Задача 1. Мій сусід ліворуч мешкає у п'ятому будиночку, а інший сусід праворуч — у сьомому. У якому будиночку мешкаю я?
Задача2. Гномиків у будиночку мешкає 7. Стільців менше. Скільки стільців може бути в бу­диночку гномів? (1, 2, 3, 4, 5, 6, тому що ці числа менші ніж число 7).
- Ну що ж, настав час завершувати наш урок.
Які завдання, сьогодні на уроці, вам було цікаво виконувати?
- Ви дуже добре попрацювали. То ж отримали найвищу нагороду «МОЛОДЦІ». Кожен учень полюбляє чути про себе таке слово. На уроці ви отримали найдорожчий скарб – знання, які ви здобуваєте щодня у школі.
Учитель
У казці веселій сьогодні бували:
 Склад числа 7 на уроці вивчали,
 Гномам казковим ми  допомагали,

 Успішно і спритно знання здобували!











Урок-казка з математики
1 клас

Тема:Розв'язування прикладів і задач на вивчені арифметичні дії. Нумерація в межах 20. Додавання і віднімання в межах 20.

Мета: - закріпити нумерацію чисел в межах 20, прийоми додавання і віднімання в межах 20;
-формувати навички усної лічби, вміння самостійно працювати ;
-розвивати обчислювальні навички , логічне мислення,математичне мовлення;
- виховувати бережливе ставлення до природи,любов до казки,взаємодопомогу.


Хід уроку
І. Організаційна частина
1. Перевірка готовності до уроку
2. Повідомлення теми і мети уроку
Учитель. Діти, чи любите ви казки? Сьогодні у нас не просто урок, а урок-казка. З ким ми будемо подорожувати, ви скажете самі, коли відгадаєте загадку.
Старенька бабуся край лісу жила,
 Гостинці для неї онука несла.
       Як ви думаєте, хто ніс гостинці бабусі? Правильно, діти, сьогодні до нас у гості завітала Червона Шапочка. Отже, ми з вами складемо математичну  казку про «Червону Шапочку».

       Сьогодні у нас незвичайний урок
      У казку сьогодні ми зробимо крок
      Із казкою ми зустрічались не раз
      І знову вона завітає до нас.


       Учні промовляють девіз уроку.

II. Закріплення вивченого матеріалу
1.Зустріч з Ластівкою.
А)Усний рахунок
11,12,….14,15,16,…..19,20.
Б)Каліграфічна хвилинка
Числа правильно назвали,а тепер давайте їх запишемо.
В)Віршовані задачі від Ластівки.
1.Десять школярів - хлоп'ят
Вийшли прибирати сад.
Ще 6 хлопчиків біжить.
Скільки хлопців всіх? Лічіть.


2.Три білки і 7 зайчаток                  
Всі стали у кружок,
Пустились у танок.
Підбігли ще до них
5 мишок лісових.
Які ж прудкі звірята!
Лічімо їх,малята.

        3.По дорозі зайчик біг
Ніс 7 яблук на пиріг
Двоє впали,покотились.
Скільки яблук залишилось?

4.Зробили на уроках діти
15 паперових квітів
10 віднесли в дитячий сад
Для маленьких дошкільнят
А скільки цих чудових квітів для себе залишили діти?
Одну із задач учні записують у зошит.

2.Зустріч з Білочкою

З гілочки на гілку
Білочка стрибала
Для учнів 1 класу
Кругові приклади підготувала.(Використовую наочність)
А)Учні обчислюють приклади коментовано.
Б)Порівняти вирази.(Робота біля дошки)

15_ 13+1                     10+8_ 19
20-10_  8                     15- 5 _ 10
6+10 – 16                    8-8 _ 1
10 – 2 _ 7                    7+10_ 18
3. Фізкультхвилинка
 Червона Шапочка йшла, йшла і суничку знайшла
Дівчинка сіла, суничку з`їла, встала і далі пішла.
Червона Шапочка йшла, йшла і грибочок знайшла.
Дівчинка сіла, грибочок не їла, встала і далі пішла.
А в лісі травичка низенька, низенька,
Дерева високі – високі, ріки широкі – широкі.
Вітер дерева колише, хитає, листочки шелестять…
Діти за парти тихенько сідають, уважно слухають.
4.Гра «Казкова галявина».
Обчислення прикладів за наочністю з дошки.
5.Гра «Перейди через річечку»
Щоб Червона Шапочка могла перейти через річечку,ми допоможемо їй. Накресліть у зошити відрізок довжиною 1 дм 2 см.     
6.Зустріч з Їжачком.
Обчислення прикладів за картками – яблучками(самостійна робота) 
         7.Зустріч з Вовком.             
         З яких фігур складається малюнок Вовка?                            
III. Підсумок уроку
Діти, чи сподобалось вам подорожувати з Червоною Шапочкою?Що найбільше сподобалось?
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам друзі.















Немає коментарів:

Дописати коментар