середа, 31 жовтня 2018 р.

Відкритий урок

         Відкритий урок з української мови








Тема: Осіння мандрівка вулицями рідної мови.
Слова, протилежні за значенням (антоніми).
Мета: Розширити  знання  учнів  про  слова  протилежні  за  значенням.
Ознайомити  з  поняттям  «антоніми».  Розвивати  спостережливість,  логічне
мислення,  мовне  чуття.  Формувати  ціннісне  ставлення  особистості  до
природи, мови та її багатств. Виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: Ілюстративний матеріал, аудіо запис, листочки із завданнями,
девіз, відео до теми.
Тип уроку: Урок – мандрівка, ознайомлення з новим матеріалом.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Вчитель:
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий,
Гостей багато завітало.
Повернемось обличчям до гостей
І лагідно промовимо :«Доброго  ранку».
Зараз сядуть лиш дівчатка,
А за ними і хлоп’ятка.
Сядьте зручно, усміхніться
І на мене подивіться.
Зробимо до науки крок –
Починаємо урок.
1.  Повторення девізу уроку:
Думати - швидко,
Виконувати - чітко,
Писати - каліграфічно.
2.  Вправа "Очікування" .
Вчитель: - Продовжіть речення: «Від уроку сьогодні я очікую…»
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
1.  Активізація чуттєвих уявлень.
2.  Вчитель: Зараз послухайте уважно вірш, і подумайте  про яку пору
року в ньому йдеться.
(Звучить музика , вчитель читає вірш).
Висне небо синє,
Синє, та не те.
Світить, та не гріє
Сонце золоте.
Оголилось поле
Од серпа й коси.
Ніде приліпитись
Крапельці роси.
Темная діброва
Стихла і мовчить.
Листя пожовтіле
З дерева летить.
Хоч би де замріла
Квіточка одна.
Тільки й червоніє,
Що горобина.
Вчитель:  - Яку пору року ви уявили? (Осінь). Так, це осінь.
3.  Гра " Асоціація" .
-   А з чим це у вас асоціюється? (Шурхіт, вітер, холод, дощ, калюжі,
перший сніг, опале листя).
Вчитель:  Сьогодні у нас урок незвичайний  ,  ми з вами будемо мандрувати
осінніми вулицями рідної мови, виконувати різні вправи, завдання, слухати
вірші,  дізнаватися  ще  більше  про  українську  мову.  Ми  всі  сьогодні
мовознавці  і  вирушаємо  в  подорож   об'єднавшись  в  групи.  Де  є  блакитний
сектор мовознавців, рожевий та жовтий.
4.  Каліграфічна хвилинка.
Вчитель: Розгорніть зошити і запишіть сьогоднішню дату. На листочку
із калинки  з'явилася каліграфії хвилинка.
Вч Вч вч вч ння ння тьм тьм
вчення світ невчення тьма
Вчення – світ, а невчення – тьма.
Вчитель:
Щоб гарно усі нам слова написати,
Потрібно з’єднання букв пригадати
Й каліграфічно усе записати.
(Вчитель аналізує з'єднання букв).
Якщо сядемо вірно,
То напишемо на диво –
Чисто, рівно і красиво.
Ручку правильно візьміть,
Зошит гарно покладіть.
І старанно напишіть.
5.  Гра «Заміни та з'єднай».
Вчитель:  Ми  опинилися  на  вулиці  де  проживають  схожі  між  собою
мешканці.  Як  називаються  слова,   які  звучать  по  різному  і  мають  однакове
значення?( Синоніми).    А що ви знаєте про синоніми?    Ось у нас заблудився
ще один осінній листочок  клена. Давайте поглянемо, що на  ньому написано?
Тож листочок приніс із собою таке завдання : обрати та з'єднати правильне
значення цих висловів.
Набрати в рот  води - мовчати. Зарубати на носі - запам'ятати. Байдики
бити - лінуватися. Накивати п’ятами - утікати. Побити горщики -посваритися. Водити за ніс - обманювати.
Вчитель:   Які  синоніми  ви  дібрали?  Зараз,  ви  маєте  право  продовжити
створювати осінню композицію на дошці. Тільки потрібно знайти на парті
необхідний один елемент. Будьте уважні!
ІІІ.Ознайомлення з новим матеріалом.
1.  Оголошення теми і мети уроку .
Вчитель:   Отож, осінь   запрошує нас прогулятись  новою   осінньою  вулицею
української мови . Вулицею  Протилежностей.
2.  Ознайомлення з поняттям «антонім» .
Вчитель:  Вулиця  Протилежностей    дуже  дивна  .  На  ній  видніються
розкішні  палаци  й  убогі  хатки,  ростуть  високі  дерева  й  низенькі  кущі.  Тут
живуть    люди  бідні  й  багаті, сумні  й  веселі,  добрі  й  злі. Хто  господарі  цієї
вулиці? —   Так , слова протилежні за значенням. А як їх називають ще по  -іншому ви довідаєтесь із казки.
Казка про Антоніми
Два брати жили на світі,   Стрілись вороги в бою.
Був один з них працьовитий,   Із високим стрівсь низький,
А другий ледачий дуже.   На товстого йшов тонкий.
Слухай казку про них, друже.      Стрів білявого чорнявий,
Якщо перший брат  вставав,   Огрядного — худорлявий,
Другий спать мерщій  лягав.  На сумного йшов веселий,
Той стоїть, а той сидить.   На тендітного — дебелий.
Той мовчить, а той кричить.   Ця кривавая війна —
Той хоробрий і правдивий,   Нині сива давнина.
Той брехливий, полохливий,  Хоч брати вже й помирились,
Той розумний, той дурний,     Після них слова лишились,
Той великий, той малий.   Дуже горді, незалежні,
День і ніч брати сварились   Абсолютно протилежні.
І ніколи не мирились,    В мові ці слова живуть,
Все, що перший будував,   їх антонімами звуть.
Другий миттю руйнував.   А. Свашенко
Кожен рать повів свою.
(Перегляд відео " Антоніми").
Вчитель:  -  То  як  називаються  протилежні  за  значенням  слова?
(Антоніми) —  Які антоніми ви запам'ятали з казки?
3.  Робота з підручником.  Опрацювання правила на ст. 46
( Лунає музика, з'явлється Пустунка).
Пустунка:  - Привіт! Ой, які гарненькі! А куди це я потрапила?
Вчитель: - До школи, звісно!
Пустунка:  -  Школа? Та невже?  Не може бути, не люблю навчатися! Це Ви
тут  навчаєтесь,  а  я  живу  в  протилежній  країні  ,  де  це   робити  не  модно  -країні Пустунів і Пустункою зовуся.
Вчитель: - А у нас Пустунко, всі навчаються! І дітки тут в класі розумні і
кмітливі!
IV. Закріплення вивченого матеріалу .
Пустунка:  - Щось не віриться мені, що тут такі   розумні та кмітливі учні! А
я зараз візьму , просто терміново, та й перевірю… Десь у мене були завдання,
що колись давним -  давно мені вчителька давала,   хотіла мене навчить. Та й
у неї нічогісінько не вийшло! Завдання були важкучі,  про якісь там слова, не
пам'ятаю… Ось знайшла! Цього Вам точно не знати!!!
( Роздає картки дітям).
Вчитель:  -    Давайте подивимося, яке ж то завдання на осінніх    листочках?
Вам    потрібно  відновити   прислів’я,  вставляючи  пропущені  антоніми  та
записати їх в зошит. Працювати ви будете в парах.
1. Повторення правил роботи в парах.
1.Прочитайте мовчки завдання.
2. Визначте, хто буде говорити першим.
3. Висловлюйте свої думки по черзі.
4. Дійдіть спільної думки.
5. Визначте, хто буде відповідати перед класом.
2 . Робота в парах за картками.
Картка 1 :
Ранні пташки росу п’ють, а ___________ слізки ллють.
Праця чоловіка годує, а __________ марнує.
Краще на п’ять хвилин раніше, ніж на хвилину ___________.
Картка 2 :
Чоловік у домі – голова, а ____________ - душа.
Краще гірка правда, ніж ____________  брехня.
Згода дім будує, а незгода ____________.
Перевірка роботи в парах.
Вчитель: Тепер,  ви маєте право продовжити створювати осінню композицію
на дошці. Тільки потрібно знайти на парті необхідний один елемент.  Будьте
уважні!
Пустунка:  О – го – го, які ж молодці! А тут ще одне завдання  є, не все так
просто! З цим точно вам не справитись!
3 . Гра «Навпаки».
( Проводить Пустунка).
Прийшла черга
Зіграти  нам в гру
"Навпаки".
Скажу я слово
високий ,
А ви відповісте:
(низький).
Скажу я слово
далеко,
А ви відповісте
... (близько) .
Скажу я слово
добрий,
А ви відповісте
.... (злий) .
Скажу я слово
втратив,
А ви відповісте
... (знайшов) .
Скажу Вам я слово
сумний,
А ви відповісте
(веселий).
Тепер - початок
Я скажу, -
Ну, відповідайте:
... (кінець)!
Скажу я слово
нещасний
А ви відповісте
... (щасливий)!
Вчитель:  Тепер,  ви  знову  маєте  право  продовжити  створювати  осінню
композицію    на  дошці.  Тільки  потрібно  знайти  на  парті  необхідний  один
елемент. Будьте уважні!
Пустунка:  Які  ж  молодці!  А  у  вашому  класі  навчаються  щасливі  дітки?
(Так). Тоді давайте разом зі мною та моїми подружками відпочинемо!
РУХАНКА № 1 " Якщо ти щасливий..."
Пустунка:  -  У  цьому  класі  і  справді навчаються  розумні і  кмітливі  учні. І
мені теж захотілося навчатись, так багато вміти і знати! Впроводжую у країні
Пустунів нове , протилежне правило – навчатись усім!
Вчитель:  -  Ми  дуже  раді  Пустунко,  що  ти  завітавши  до  нас  захотіла
навчатися. А давайте дітки таке рішення нашої гості підтримаємо оплесками!
Пустунка:  Дякую любі друзі, ви розумники! Допобачення!
4. Вибіркове списування (вправа 95, сторінка 46)
Вчитель:  Про цих братів є ще одна історія, її ви прочитаєте в підручнику на
с.46,  вправа 95. — Прочитайте текст, перекажіть. Спишіть 1 ,2, 3, 4  речення.
До виділених слів доберіть антоніми, запишіть слова парами.
Вчитель:  Тепер ви маєте право продовжити створювати осінню композицію
на дошці. Тільки потрібно знайти на парті необхідний один елемент. Будьте
уважні!
РУХАНКА № 2 « Дощ у лісі ».
Діти сидять , кисті рук ( долонями вниз ) лежать на колінах.
-  Подув вітер ( легкі рухи руками ).
-  Похолодало ( Потирають долоні рук ).
-  Зашаруділо листя ( клацання пальцями біля вух ).
-  Дощ посилюється ( інтенсивно плескають долонями по колінах ).
Далі повторюють рухи у зворотньому порядку повільніше:
-  Вітер став ущухати ( терти долоні ).
-  Листя менше шарудить ( поважне клацання пальцями біля вух ).
-  Стало тепліше ( легкі рухи рук перед обличчям ).
-  Дощ зменшується ( поважно плескають долонями по колінах ).
-  На землю падають лише окремі краплі дощу ( рідкі оплески
долонями ).
-  Сонце ( руки догори ).
5 . Робота в групах.
Вчитель: Осінь підготувала нам ще завдання і хоче,  щоб ви попрацювали
в групах.
Повторення правил роботи в групах.
1. Перед початком роботи обрати командира групи.
2. Уважно читати завдання – інструкцію.
3. Говорити по черзі, не перебивати один одного.
4. Дотримуватись відведеного часу.
5. Презентувати роботу має командир групи.
6. Працювати так, щоб не заважати іншим.
Вчитель:  Ви будете працювати з кубиками  антонімів, маєте правильно їх
назвати.  І  тільки  тоді  зберете  вірно    осінній  кошик.  Потім  перевіримо  чи
вірно ви справилися із цим завданням.
Перша група:
Дібрати  до  поданих  слів  антоніми.  Записати  утворені  пари.  На  які
питання  відповідають  ці  слова?  З  двома  парами  антонімів  маєте  скласти  і
записати два речення.
Добро - …(зло).
Запитання -…(відповідь).
Багач - … (бідняк).
Плюс - … (мінус).
–  На які питання відповідають ці слова?
–  Чи можливо було дібрати декілька слів з протилежним значенням?
Друга група:
Дібрати  до  поданих  слів  антоніми.  Записати  утворені  пари.  На  які
питання  відповідають  ці  слова?  З  двома  парами  антонімів  маєте  скласти  і
записати два речення.
Білий - … (чорний).
Важкий - … (легкий).
Солодке - … (гірке).
Світла - … (темна).
–  На які питання відповідають ці слова?
–  Чи можливо було дібрати декілька слів з протилежним значенням?
Третя група:
Дібрати  до  поданих  слів  антоніми.  Записати  утворені  пари.  На  які
питання  відповідають  ці  слова?  З  двома  парами  антонімів  маєте  скласти  і
записати два речення.
Говорити - … (мовчати).
Плакати - … (сміятися).
Лягати - … (вставати).
Знайти - … (загубити).
Презентування роботи в групах.
Висновок:  антоніми  в  парі  відповідають  на  одне  і  те  ж  питання,
належать до однієї частини мови.

Вчитель: Тепер ви маєт право завершити створювати осінню композицію на
дошці.  Тільки  потрібно  знайти  на  парті  необхідний  один  елемент.  Будьте
уважні!
V. Підсумок уроку.
Вправа "Очікування".
Вчитель:  Продовжіть речення: «Мої очікування від уроку здійснилися тому,
що …»    -  То ж з якими словами ми познайомились на одній з осінніх вулиць
нашої української мови?
VI. Домашнє завдання.
-  А ось дубовий листочок приніс домашнє завдання і пропонує виконати
вправу  97  на  ст  47.  Дібрати  антоніми  до  поданих  слів,  скласти  і
записати з ними речення.
VII. Оцінювання.
Вчитель: Дякую всім, було дуже приємно працювати з такими хорошими
учнями. Ви всі сьогодні молодці, із щоденниками підійдете до мене на
перерві.
VIII. Творче закінчення уроку .
-    А  закінчимо  урок  складанням  вірша,    що  запропонував  нам
листочок горобини .
( Вулицями мови  ми)   ______прогулялись,
(Дещо новенького знову)_______дізнались.
(Плекатимем ми кожнеє її )___________слово,
(Багато дізнаємось про нашу)________мову. Вивчаймо її!
Вчитель: Давайте зараз всі дітки піднімуться , повернуться до гостей  і
тихенько промовлять: " Допобачення" !!! Сподіваюсь, що учні та гості
матимуть приємну згадку про нашу сьогоднішню зустріч!

Немає коментарів:

Дописати коментар