Відкритий урок
Мета : Допомогти
школярам оволодіти граматичними категоріями « рід іменників» , « чоловічий
рід», «жіночий рід», «середній рід» ; учити дітей розрізняти рід іменників
; розширити і активізувати словниковий
запас учнів ; закріпити вміння розпізнавати
мовні явища за їх ознаками ;
вчити звязно висловлювати думку ( усно й письмово, писати відповідно до
правил українського правопису; розвивати мовні здібності школярів ; уміння
класифікувати , встановлювати причиново- наслідкові звязки , систематизувати;
виховувати інтерес до казки, повагу до рідної мови .
Обладнання: маршрутна карта ,
сигнальні картки , таблиця «Рід іменника» , картки із завданнями .
Тип уроку : нестандартний .
Форма проведення : урок – подорож.
Хід уроку
І Організація класу .
Дзвоник
дзвонить, не стихає,
Школярів
усіх скликає:
Гей до
класу поспішайте
На місця
свої сідайте !
ІІ. Оголошення теми і мети уроку :
Сьогодні у
нас незвичайний урок.
Сьогодні ми
зробимо ще один крок,
У мовну
країну ,
Прекрасну й
чарівну,
До міста
чудес, що іменником звуть.
Тож , друзі , швиденько
Збираймося
в путь ,
Щоб в мовну
скарбницю
Ще раз
зазирнуть.
-
Тема сьогоднішнього уроку : Рід іменників : чоловічий ,
жіночий , середній.
-
Діти , що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку.
-
Я очікую від уроку
-
Подивіться ось на це дерево з квіточками.
-
Я хочу , щоб ви навчилися розрізняти рід іменників , звязно
висловлювали думки, продовжували
вчитись робити висновки , активно
працювали в групах , каліграфічно писали , творчо працювали, щоб ви любили і
поважали свою матусю рідненьку і щоб вона була для вас як оці квіточки гарні.
-
І якщо наші очікування
справдяться , то в кінці уроку ми ці квіточки складемо в кошик , а потім
успіхами поділимось з мамами .
ІІІ. Актуалізація опорних знань . Повторення вивченого з
теми «Іменник»
Бесіда
-
А тепер вирушаємо в подорож до чудової країни . Щоб не
заблукати в пошуках скарбу , поглянемо на карту . А допоможуть нам веселі малята
, які підуть разом з нами стежиною
знань.( хлопчик і дівчинка зроблені з паперу ,
переставляю їх )
Це наші друзі –
дошкільнята,
Які все , все
хотіли б знати,
І мови рідної
навчитись,
І рідним словом
милуватись.
-
Пригадайте , яка частина мови називається іменником ?
-
На які дві групи поділяються іменники за питаннями ?
-
Які іменники пишуться з великої літери , а які з малої?
-
Оскільки , діти , ми з вами будемо подорожувати , то я повинна обов'язково вам нагадати правила поведінки в дорозі : не кричати , не
смітити, не зривати квіток , відноситись до всього живого бережливо.
Поетична хвилинка
Ми наближаємось до мосту , що любить вірші й каліграфічне
письмо. (Люба і Даша читають вірші про маму ).
Каліграфічна хвилинка
Мама, ненька , матуся
-
Як ми можемо
назвати ці слова
-
Утворіть словосполучення з них.
Рідна мама, дорога ненька , люба матуся
-
Закінчіть речення;
-
Хто щиро любить матір , той ……
Побудова асоціативного куща .
Немовля – дитина – учень
-Як ви розумієте
цей ланцюжок іменників .
- Побудуйте навколо цих слів асоціативний кущ із іменників , які можна замінити словом вона , використовуючи сюжетні малюнки
.( Мати , бабуся , вихователька, вчителька)
Бабуся
Вихователька Вчителька
Немовля - дитина
- учень
Мати
Творче списування .( робота в групах)
-
Складіть прислів'я
- Ми пройшли мостом що любить вірші
й каліграфічне письмо, і опинилися в урвищі , в якому лежать розкидані прислів'я .
-
Ваше завдання зібрать прислів'я
І група
Ігрупа
На сонці тепло , а біля матері добре Мати годує
дітей
, як земля
У кого ненька , у
того й сорочка біленька
людей.
Птах
радіє весні , а дитя матері.
-
Назвіть іменники , назви істот і неістот.
-
Від слова біленька утворіть споріднені ( білити, білизна
, білий)
Загадкова драбина
( робота в групах)
-
Відгадайте загадки , запишіть відгадки у стовпчик ( в зошиті )
І група ІІ
група
Хто наткав полотна Зроду
віку , рук немає,
Аж від лісу до вікна ? а
узори вишиває
Й вихваляється , сміється
: ( мороз)
Отака ширина !
( зима)
Високо стоїть , Впаде
з неба – не розібється
Одне око має, Впаде
у воду - розпливеться
Всюди заглядає (
сніг)
( сонце)
- Навпроти кожного іменника запишіть , яким словом його можна замінити
( на дошці в картках)
Зима
Сонце Дітям
роздаю картки мій він ,
вона , моя , моє, воно
Мороз
Сніг
-
Іменники , які замінили словами мій, він , до якої статі
відносяться жіночої чи чоловічої ?
-
Іменники , які замінили словами моя, вона , до якої статі відносяться жіночої
чи чоловічої?
ІУ. Робота над новим матеріалом
Пояснення вчителя
Складання таблиці з учнями
Чоловічий
(мій, він)
|
Жіночий
( моя, вона )
|
Середній
( моє, воно)
|
олівець
|
шафа
|
курча
|
Рід іменників
Якщо до іменників додаємо слова мій , він то це чоловічого роду . Якщо до іменників
додаємо слова моя, вона то це іменники
жіночого роду. І якщо до іменників додаємо слова моє, воно то це іменники
середнього роду.
-
Загадковою драбиною ми разом з малятами спустились і
опиились на триколірній галявині , на
якій розкидані іменники трьох родів .
Робота в парах
Потрібно зібрать іменники
і розмістить в таблиці за родами .
І група
ІІ група
Учитель , Учень,
вихователь, школяр,
учителька, учениця,
вихователька школярка
горобенятко слоненятко
дитятко курча
Опрацювання правила
Робота в парах
-
Поставте один одному запитання за змістом правила.
Гра із сигнальними картками «Якого роду ?»
Я називаю іменники , а учні за допомогою сигнальної
картки показують , якого він роду.
Олень , Роман, учень, Галя, робітниця, теля, молоко,
дошка, доярка, диктант, кінь, гусак, дерево, жито, межа , дощ, сестра ,
радість, сум, серце , книжка , сонце.
Фізкультхвилинка
Хоч нелегке
шкільне життя,
Та все ж
веселе і цікаве,
Важких багато є тут справ,
Але ж є
ігри і забави.
- На жаль ми опинилися на перині проспаної зарядки. Щоб
вирватись з неї, виконаємо кілька вправ .
Вище руки
підніміть,
В різні
боки розведіть,
У долоні ще
плесніть
Раз, два,
два, раз….
За роботу !
Все гаразд.
У. Первинне закріплення . Робота в групах.
- Знахабніла двійка вирішила прийти до нашого класу, але
якщо ми виконаємо її завдання , то зможемо без втрат проминути її печеру.
Самостійна робота
( робота в групах)
І група
ІІ група
Виконують вправу 50
Перші 12 слів Другі
12 слів
-
Прочитайте вправу.
-
Що потрібно зробити ?
-
Зверніть увагу на зразок.
-
Виконуємо
Перевірка завдання
Диференційоване завдання ( в групах)
І група
ІІ група
Створіть чарівний віночок для У даних прислів'ях під
мами , визначте рід записаних слів кресліть іменники і визначте
рід
Всяка пташка своє гніздо знає.
Моя мама , мов…
|
У дитини заболить пальчик,
пташка
А в матері серце
голубка
бджілка квіточка ластівка
сонечко, зіронька,зозуленька, промінчик
Перевірка завдання
Виконання вправи 49 з коментуванням
-
Слова мій , він підставляємо до іменників якого роду ?
-
Слова моя, вона
підставляємо до іменників якого роду ?
-
Слова моє, воно підсталяємо до іменників якого роду.?
УІ.Підсумок уроку
-
Отже , ми зуміли обминути печеру нахабної Двійки і прямим шляхом дійти до вежі гордої 12 це означає , що ми знайшли скарб . Але цей скарб
нам треба ще відгадати.
Всвітівсепочинаєтьсязмами
-
Доведіть , що це так .
-
Яких родів бувають іменники ?
-
Як їх визначити ?
-
А ось тепер подивимось ось на це дерево з квіточками .
-
Чи досягнули ми те , що очікували .
-
Навчились розрізняти іменники ( кладемо в кошик)
-
Висловлювали думки ?
-
Робили висновки ?
-
Активно працювали в групах ?
-
Каліграфічно писали ?
-
Творчо працювали ?
-
Любимо свою матусю?
-
Всі квіточки в кошику
і ми своїми успіхами поділимось з мамами .
Всі ви працювали на уроці в групах, то ж оцініть свою
роботу. Візьміть личка та намалюйте посмішку , залежно від того , як ви
працювали на уроці.
o
працював ефективно , творчо, активно;
старався ,
працював нижче своїх
можливостей
УІІ. Домашнє
завдання
І варіант
- Виписати з
художнього твору по 5 іменників різного роду .
скласти з двома речення.
Немає коментарів:
Дописати коментар